Haber arşivi

ŞEYH'İN PLANCILARI

Gazi’de 'komün' rahatsızlığı

Melih Gökçek’in talepleri doğrultusunda Gazi Üniversitesi’nde hazırlanan ve kamuoyundan gizli yürütülen Ankara Ulaşım Ana Planı 2038’le ilgili skandallar sürüyor. Plana karşı çıkan öğretim görevlileri üniversiteden bir bir atılırken, Dekan ve Rektör’ün komüne benzettiği atölyeler de kapatılmaya çalışılıyor.

Nurettin Öztatar - soL

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi Üniversitesi’ne sipariş edilen ve Melih Gökçek’in talepleri doğrultusunda şekillendiği anlaşılan Ankara Ulaşım Ana Planı 2038’le ilgili tartışmalar sürüyor.

Projeyi ısmarlayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar Daire Başkanı, Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi yapılırken, hafta içinde toplanan Bölüm Kurulu’nda Dekan Vekili Mahmut Özbay’ın şehircilik atölyesi oluşumunun bir “komün” oluşumunu özendirdiği ve komünist yapılanma olduğu yönündeki ifadelerinin iletilmesi tartışmalara neden oldu.

Atölyelere komün benzetmesi
Rektör Süleyman Büyükber-ber’in gazetemizde de yer alan “Mimarlıkta kemikleşmiş bir sol yapı var” eleştirisi ve “bunu değiştireceğine” ilişkin sözleri üzerine hızlanan atölyelerle ilgili tartışmalar bu hafta yapılan Şehir ve bölge Planlama Bölüm Kurulu toplantısına damga vurdu. Hafta içinde toplanan Bölüm Kurulu’nda Dekan Vekili Mahmut Özbay’ın şehircilik atölyesi oluşumunun bir “komün” oluşumunu özendirdiği ve komünist yapılanma olduğu yönündeki ifadelerinin iletilmesi tartışmalara neden oldu. Dekanlığın bu “kemikleşmiş” yapı nedeniyle, yapının değiştirilmesine karar verdiği iddialar arasında. Özbay’ın Tıp Fakültesi’ndeki “klinik” ve “vizit” ekiplerinde de buna benzer “komünler” olduğu yönündeki ifadeleri kendilerine iletilince, öğretim üyelerin büyük çoğunluğu buna tepki gösterdi.

Öğretim üyeleri atölyelerin kaldırılması ve teorik ders sistemine geçilmesi konusunda hazırlıklar yapıldığına dikkat çekiyorlar. Bu konu aylardır gündemde tutuluyor.

Atölyeye Gökçek'in adamı
Fakültede bu gelişmeler yaşanırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Ömer Faruk Erciyes, öğretim görevlisi olarak Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. sınıf atölyesinde görevlendirildi. İmar Dairesi ise Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanacak AUAP 2038’i onaylayacak olan kurum.
4’üncü sınıfların atölye başkanı Prof. Dr. Şule Karaaslan ise İstanbul’da bulunan İETT arazisinin yapılaşmaya açılarak Dubai şeyhine satılmak istenmesi sırasında şeyhi sevindiren bilirkişi raporunu hazırlayanlardan biriydi.

Dubai Emiri Şeyh El Maktum’un şirketi Sama Dubai’ye ihale edilen Levent’teki İETT Garajı arazisi, bilirkişi komedisine sahne olmuştu.
İlk bilirkişi heyetinin raporu Mimarlar Odası’nı haklı bulunca, içinde Karaaslan’ın da bulunduğu yeni bir bilirkişi heyeti atanmış ve İBB’nin 1/5000’lik planları yasaya ve imar mevzuatına uygun bulunmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai Holding bünyesindeki Dubai International Properties arasında gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasına ilişkin anlaşma, İstanbul’da imzalanmıştı. Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dubai Veliaht Prens Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum da katılmıştı. Ancak satış daha sonra, El Maktum parayı ödemeyince iptal olmuştu.

Bir oda dolusu belge!
AUAP’nin büyük bir gizlilikle yürütüldüğünü ortaya koyan haberlerimiz üzerine Milliyet gazetesi Ankara Eki’nde her halinden ısmarlama olduğu anlaşılan bir haber yayımlandı. Birinci sayfadan “Sıra planda” başlığıyla verilen haber, iç sayfada “Ulaşım Planı’nda ilk adım atıldı” başlığıyla yer bulmuş. Ali İnandım tarafından yazılan haber-yorumda Gazi Üniversitesi’nin yaptığı anket çalışmalarıyla ilgili kısa notlar yer alıyor ancak planın içeriğine dair herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. İnandım “Gözlerimle gördüm; dökümü yapılan veriler 20 metrekarelik bir odanın dört duvarından tavanına doğru yükseliyordu. ‘Yıkılacak olursa altında kalacak ilk kişi olmayı kesin ben hak etmiyorum’ diye düşünüp çabuk çıktım odadan” diyerek yapılan çalışmaların “boyutunu” anlatmaya çalışmış.

"Ekoloji" ile "çevre" arasındaki farkı bilmeyen Can Hamamcı'ya şiir gibi aforizmalar.!

EKO -AFORİZMAEKO -AFORİZMA

"Kentli" dir Pro-Dr..."Şehirli"leşmez ,

"Çevreci" bezirgandır ... Pro.Dr , "Ekoloji"den azade,

Adamıştır yaşamını bilime, intihalinden ziyade.!

**

Yararlıdır,

Hem kentine hem çevresine ve locasına,

Keskin sirrke,

Kendisine armağanıdır, zararı ise, yazdırdığı "Anıbilim" kitabına,

Hem sözde, hem özde.

**

O, bir "Pro-Dr." dur artık... "Prof.Dr" luktan kazazede,

İlimden ve yaşamdan azade.

**

Ali Tacar; Yenilgi ve Hezayanlı Haller

Ali Tacar; Yenilgi ve Hezayanlı Haller

Metrobüs tacirİ pazarlayıcılarına yanıt: MONORAY seçeneği

Otobüsten devşirme 'Kırma taşıt': Metrobüs (Tahir Çalgüner)
Son zamanlarda kendilerine “ulaşım plancısı” diyemeyeceğim baĞzı ”yol plancıları”, inatla planladıkları her kente “Metrobüsü” bir ana seçenek olarak dayatma eğilimindeler.

Batı kentlerinde artık modası geçmiş bir ulaşım türü olan bu taşıtlar şimdilerde uluslararası ulaşım kartellerin emriyle inatla planladıkları her kente “Metrobüsü” bir ana seçenek olarak dayatma eğilimindeler.

Şehir ve kent arasındaki farkı bilmeyen "Kentbilimci"!! Ruşen Keleş'e şiirli cevap

Kentleşen Şehirler

Semih Akşeker
17 Mart 2014, 11:05
351 defa okundu.

12 paylaşım(Kapitalizm ve Şehrin Sonu-1)
Şehir, geleneksel ve doğal
Kent, modern ve yapay

Şehir, plânsız ve organik
Kent, plânlı ve inorganik

Şehir, mâmur ve mimâri
Kent, hesap ve hendesî

***
Şehir, halkın inşa ettiği
Kent, iktidarın dikte ettiği

Şehir, halkın sözü dedik
Kent, iktidarın dediği dedik

Şehir, halk ve istikrar
Kent, iktidar ve istibdat

Sınıf Mü­ca­de­le­si­ni Ör­güt­ley­elim - En­tern­asyo­nal Dayanışmayı Yüksel­telim!

An­ti­ka­pi­ta­list 1 Mayıs için So­kak­la­ra!

Dünya‘nın her yer­in­de in­s­an­lar 1 Mayıs‘ da sö­mü­rü­süz ve baskısız, daha iyi yaşana­bilir bir ge­lecek için so­kak­la­ra çıkıyor. Mann­heim‘da ceşitli Sol gru­pların kurduğu güç birliği, 1 Mayıs‘da kar­arlı ve hep bir­lik­te so­kak­la­ra çıkmaya cağrıyor.

Ekolojiye "çevrebilim" diyen akademisyenlerin dangalaklığı üzerine...!!!!

ÇEVRE TARTIŞMALARINDAKİ KAVRAM KARGAŞASI POLİTİKACI SAPTIRMALARINI KOLAYLAŞTIRIYOR

Türk-Kürt Sorunu ve Hikmet Kıvılcımlı

Kıvılcımlı bu devrimci döneminde, Türk burjuva devletinin Kürt halkına karşı uyguladığı vahşeti ve beyaz terörü de, son derece çarpıcı ve etkileyici bir biçimde sergiliyordu. Onun, Türk burjuva devletinin zalim ve acımasız niteliğini anlamada bugün bile büyük değer taşıyan değerlendirmeleri, Türk ve Kürt kökenli devrimci yazar ve araştırmacıların 1960'lı ve 1970'li yıllarda ortaya koydukları/ koyabildikleri en ileri ürünlerle aşık atacak düzeydedir.

17 Nisan Çicekli Çatısması Şehitleri

17 NİSAN DERSİM ÇİCEKLİ NAHİYESİNDE DERSİM EYALETİ BATI CEPHESİ KOMUTANI (FAİK)EMRULLAH MENTEŞ VE Dersim cephesinde şehitler kervanına 10 Nisan 2008 günü katılan başka bir yoldaşımız ise melekçe yaşamıyla tanınan, yüreklerde her zaman insana olan sevdasıyla taht kurmuş olan Faraşin-Melek İlhan yoldaşımız olmuştur.
.

“Tarihle oynanmaz”17 Nisan Şehitleri

“Tarihle oynanmaz” sözü en çokta Kürdistan gerçekliğinde şehitler için kullanılması gerekli olan bir sözdür. Çünkü Şehitlerimiz eylemimizin gerçek komutanlarıdır.

greif direnişini bitiren kızıl bayrak zihniyetidir

Greif direnişini bitiren kızıl bayrak zihniyetidir.

Sayfalar