Add new comment

Artvin halkı Cerattepe'de maden işgaline karşı doğası için direniyor

Artvin, Cerattepe'de yer tahsisi yapılmadığı halde çalışmalarına başlanan altın madenine karşı protesto eylemleri sürüyor. 16 Şubat, Salı günü hukuksuz olarak başlatılmak istenen altın madeni çalışmalarına karşı halk direnişe geçti ve polisin biber gazı ve plastik mermi kullandığı saldırısına maruz kaldı. 17 Şubat, Çarşamba günü Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı polis saldırısının ardından Cengiz Holding'e bağlı şirket araçları Cerattepe'ye ulaşarak maden çalışmalarına başladı. Trabzon, İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve diğer pek çok ilde Cerattepe direnişiyle destek eylemleri

20 Şubat, Cumartesi günü farklı illerden gelen otobüslerin sayısız GBT kontrolü ile geciktirildi, Hopa - Artvin karayolu polis tarafından trafiğe kesildi, Artvin'e yürüyerek ulaşmaya çalışanlar biber gazlı saldırıya maruz kaldı. Tüm engelleme çabalarına rağmen 14:00'den sonra Artvin'de binler Cerattepe için bir araya geldi, kent merkezinde kitlesel bir protesto yürüyüşü gerçekleştirildi.

İstanbul'da akşam 19:00'da Taksim, Tünel Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi Cerattepe direnişine ses verdi. İstiklal Caddesi'ne yapılacak yürüyüş, Tünel Meydanı'nı kuşatan çevik kuvvet tarafından engellendi. Artvinlilerin saat 8'de Cerattepe için ses çıkarma eylemine katılan kitle horonlarla eyleme devam etti. Yapılan basın açıklamasında "Topyekün saldırıya karşı tek yüreğiz. Direne direne kazanacak, Cengiz'i Artvin'den, talanı ülkemizden kovacağız." denildi.

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Files must be less than 10 MB.
Allowed file types: png gif jpg jpeg.
Images must be smaller than 650x650 pixels.
Files must be less than 10 MB.
Allowed file types: 3gp avi bmp cda doc jpe mov mp2 mp3 mp4 mpeg mpg pdf ra ram rm rtf sfk swf wav wma wmv xls.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.